דלג לתוכן

סיורים מאורגנים

סיור מודרך להכרות עם התרבות והמורשת הבדואית
אנו מזמינים אתכם להגיע למוזאון להכיר את התרבות ואת המורשת הבדואית.
חוויית הביקור במוזאון מורכבת מסיור מודרך בו יגלו המבקרים חפצים, תמונות ומוצגים מהווי החיים הבדואי. הביקור כולל אירוח באוהל בדואי מסורתי ובו המדריך מדגים ומספר על הכנת קפה ועל מנהג הכנסת האורחים שהוא חלק בלתי נפרד ממסורת חייהם של הבדואים בנגב.
הפעילויות המוצעות ניתנות לשינויים בהתאם לרצון ולצורך של הקבוצות.
הסיורים במוזאון מתאימים לכל הגילאים, החל מילדי הגן ותלמידי בתי ספר ועד לקבוצות גמלאים.
• משך הפעילות כשעה וחצי
• עלות למבקר 40 ש"ח (מינימום 10 משתתפים). 

מדריך בדואיסיור וסדנת גששות
הבדואים ידועים כגששים מוכשרים. החיים במדבר, היציאה למרעה, איתור טלה אובד, חיפוש אחרי מקורות מים לימדו את הבדואי להכיר את השטח הכרות עמוקה. כל שינוי בתוואי הדרך מעורר את תשומת ליבו של הגשש, והרמזים שהוא מוצא מגלים לו את שהתרחש בשטח. לאחר סיור במוזאון ואירוח באוהל, בו ישמעו המבקרים על חיי המדבר, יצאו עם המדריך לגלות ולקרוא את הרמזים שמשאירים העקבות בשטח.
• משך הפעילות כשלושת רבעי שעה
• עלות למבקר 50 ש"ח (מינימום 10 משתתפים). 

מעמד האישה בחברה הבדואית (סיור משלב ביקור ב״רקמת המדבר״ ובמוזאון תרבות הבדואים)
ערך הכבוד בכלל וערך כבוד האישה בפרט, מהווים חולייה במסכת חייה של האישה בחברה הבדואית. פגיעה בכבודה היא פגיעה במשפחה ובשבט. בעבר, לאישה היה תפקיד כלכלי מרכזי כאחראית לרעיית הצאן ולעבודות מלאכת הבית והיד. עם המעבר לחיים מודרניים, נאלצת האישה הבדואית להתמודד עם תפיסה מסורתית מחד ועם מציאות של פתיחות מאידך.
את הסיור נתחיל במוזאון תרבות הבדואים. הסיור יכלול הדרכה בתצוגות השונות הכוללת פריטים היסטוריים, תצוגה של מאפייני הישרדות במדבר, תערוכת שטיחים אותנטיים, הממחישים את חיי היום יום וחיי הרוח תוך דגש על תפקידיה השונים של האישה בחברה הבדואית מאז ועד היום. בהמשך נצפה בסרט על ההווי והמנהגים של החברה הבדואית, ונתארח באוהל בדואי מסורתי, אשר הגיע במיוחד מדמשק, על ידי השייח המארח שם לצד לגימה מקפה מר ותה מתוק כנהוג בחברה הבדואית. נשמע על מנהגי הכנסת אורחים ועל מסורת של אירוח במדבר.
מהמוזאון נמשיך ללקיה לביקור ב״רקמת המדבר״, מפעל רקמה קטן שמייצר רקמות מסורתיות ומאפשר לנשים לזכות לא רק בשכר עבודה אלא בביטחון ובתמיכה הדדית. את המפעל הקימו נשים בדואיות, והוא פרויקט חדשני וייחודי מסוגו המשלב לראשונה העצמה נשית בתוך החברה הבדואית, לצד שימור מסורות ומוטיבים שבטיים של עבודות יד אותנטיות.
ניתן גם להזמין הרצאה על מעמד ושינויים במעמד האישה במוזאון.
• משך זמן הסיור כשלוש שעות.
נא לתאם פעילות עם צוות המוזאון.

מפה מדברקבלת פנים לקבוצות:
בהזמנה מראש ניתן לתאם קבלות פנים לקבוצות כגון פריסות של כריכים וירקות, פינת קפה ומאפים, כיבוד של פיתות בדואיות עם לבנה וזעתר.