דלג לתוכן

חינוך

אהלן וסהלן,
מוזאון תרבות הבדואים, מרכז ג׳ו אלון מזמין את תלמידי מערכת החינוך להגיע ולהכיר את המורשת והתרבות הבדואית. במוזאון מוצגים חפצי תרבות חומרית בדואיים ואותנטיים. את הביקור במוזאון מלווים מדריכים שסיפורם נשזר בסיפורה של המורשת הבדואית, במנהגים, באורח החיים, במבנה המשפחתי והחברתי. הביקור במוזאון מפגיש את התלמידים עם ערכים של כבוד האדם, עזרה לזולת, הסתפקות במועט וחיבור לטבע שהם אבני יסוד בתרבות הבדואית.
חוויית הביקור במוזאון מורכבת מסיור מודרך בו מגלים הילדים, חפצים, תמונות ומוצגים מהווי החיים הבדואי. הביקור כולל אירוח באוהל בדואי מסורתי ובו המדריך מדגים ומספר על הכנת קפה, ועל מנהג הכנסת אורחים שהוא חלק בלתי נפרד ממסורת חייהם של הבדואים בנגב.
הפעילויות המוצעות ניתנות לשינויים בהתאם לרצון ולצורך של הקבוצות.

ילדי גן חובה
במוזאון יסיירו הילדים וישמעו מהמדריך על מבנה האוהל, על עבודות הבית, הדאגה לעדר ולצאן, ועל החיים כנוודים בני מדבר. באוהל ישבו הילדים על מזרונים, קרוב לאדמה. הם ישמעו מהמדריך כיצד מכינים קפה לאורח ועל חשיבותה של הכנסת אורחים במדבר. קולות קליית הקפה על המדורה, כתישתו, ריח הקפה והמדורה מעניקים לביקור חוויה יוצאת דופן. הילדים ישתתפו בסדנא להכנת פיתות על הסאג', ילושו וירדדו בצק ויטעמו פיתות טעימות, מעשה ידיהם, המתובלות בצמחי תבלין מסורתיים.
זמן ההדרכה כשעתיים ועלות לילד 30 ₪.

ילדי כיתות א-ד
בהמשך לסיור במוזאון ואירוח באוהל הבדואי ישמעו הילדים על מעגל החיים הבדואי וישתתפו בסדנא חווייתית הממחישה טקס חתונה בדואי מסורתי. הילדים מחופשים בתלבושות בדואיות; ברקע מתנגנת מוסיקה בדואית שמחה וקצב אחיד של תיפוף על דרבוקות מרקיד את אורחי האוהל. הילדים ילמדו על הדרך בה נהוג להציע נישואין בתרבות הבדואית ועל מנהג השתתפות בשמחתם של זוג נישא ובני משפחותיהם. חגיגה של צבעים קולות ריקוד ותנועה.
זמן ההדרכה כשעתיים ועלות לתלמיד 30 ₪.

ילדי כיתות ה-ו
החיים במדבר יצרו צורות אומנות ייחודיות לבדואים. שימוש בחומרים זמינים הנמצאים בסביבה, יצירת חפצים שימושיים ופשוטים, מסורת מלאכת היד ומיומנויות שעברו מדור לדור. במהלך הסיור במוזאון יגלו התלמידים את החפצים המאפיינים את התרבות הבדואית, השטיחים הארוגים מצמר הצאן, צורות וצבעי הרקמה על בגדי הנשים ומשמעותם, תכשיטי חרוזי זכוכית ותבלין הציפורן הריחני המשמשים הן כקישוט והן לבישום. לאחר האירוח באוהל יתנסו הילדים בהכנת תכשיטים הדומים לאלו שראו במוזאון, ברקמה או בטוויה בפלח ובהכנת קישוטים עם חוטי צמר.
זמן ההדרכה כשעתיים ועלות לתלמיד 30 ₪.

ילדי כיתות ז-ח
הבדואים ידועים כגששים מוכשרים. החיים במדבר, היציאה למרעה, איתור טלה אובד וחיפוש אחר מקורות מים לימדו את הבדואי להכיר את השטח הכרות עמוקה. כל שינוי בתוואי הדרך מעורר את תשומת ליבו של הגשש, והרמזים שהוא מוצא מגלים לו על שהתרחש בשטח. לאחר סיור במוזאון ואירוח באוהל ובו ישמעו התלמידים על החיים במדבר, יצאו עם המדריך לראות את הדברים בשטח. בסדנת הגששות ילמדו הילדים לחפש ולקרוא את הרמזים שמשאירים העקבות.
זמן ההדרכה כשעתיים ועלות לתלמיד 35 ₪.

ילדי כיתות ט-י"ב
תלמידי השכבות הבוגרות הם האזרחים של מחר. אנו מציעים סיור משולב מוזאון וב״רקמת המדבר״ שבלקיה. ״רקמת המדבר״ הוא מיזם של עמותה לקידום מעמד האישה בלקיה. פרויקט של נשים שיזמו והקימו עסק חברתי וחינוכי המבוסס על מלאכה מסורתית של עבודות רקמה הנמכרות במרכז המבקרים. הנשים הרוקמות שותפות לעשייה החינוכית והחברתית במרכז. בסיור במוזאון ילמדו המבקרים/ות על התרבות הבדואית המסורתית והיציאה ללקיה תדגים ערכים של לקיחת אחריות, יוזמה ועשייה חברתית.
זמן ההדרכה כשלוש שעות ועלות לתלמיד 50 ₪.