דלג לתוכן

ביקורי קבוצות ומבחר סדנאות

אהלן וסהלן,

מוזמנים ומוזמנות לבקר במוזאון תרבות הבדואים במסגרת פרטית או קבוצתית ולהנות משלל סדנאות קבוצתיות מהנות.

חוויית הביקור:

מרבית המבקרים במוזאון ובעיקר המבקרים.ות במסגרת קבוצתית, חווים וחוות אותו תחילה באמצעות סיור שנערך בתצוגת הקבע של המוזאון. הסיור חושף מערכת עשירה של חפצים המייצגת את תרבותה החומרית של הקהילה הבדואית בנגב ואת הווי החיים הישן והמסורתי. המבקרים הצעירים מתוודעים לתרבות הבדואית ההולכת ונעלמת, תוך שהם שומעים על אודותה מכלי ראשון, מדריכים ומדריכות בדואיים ובדואיות. הסבריהם המרתקים של עודה, ריאד או אלהם, מסופרים בהומור וברגש רב, תוך שהם מתובלים בסיפורים אישיים ומתוך מבט על השינויים העכשוויים שחווה הקהילה הבדואית היום על זקניה וצעיריה. סיפורים על מעבר מחיי מנוודות לתושבות של קבע (או תושבות ארעית בכפרים הלא מוכרים), ועל אנקדוטות רבות ששינו את חיי היום-יום של רבים ורבות מבני הקהילה.

הביקור כולל אירוח חם באוהל בדואי מסורתי בו מדגים המדריך את תהליך הכנת הקפה והתה, ומספר על מנהג הכנסת האורחים כחלק בלתי נפרד ממסורת חייהם של הבדואים בנגב.

בהתאם לביקוש, המשתתפים.ות נהנים.ות גם מסדנאות שבהן הם.ן מתנסים.ות בהכנת פיתות על סאג', אפייתן בטאבון וטעימה לצד לבנה עם זעתר – אותו מכינים במקום במסגרת הסדנה.

עלות: סיור וביקור באוהל – 30 ש"ח למשתתף.

תכניות חינוך:

ילדי גן חובה
הילדים והילדות יסיירו במוזאון וישמעו מהמדריך על מבנה האוהל, על עבודות הבית, הדאגה לעדר ולצאן, ועל החיים כנוודים בני המדבר. באוהל ישבו הילדים על מזרונים, באופן הקרוב לאדמה, וישמעו כיצד מכינים קפה לאורח ועל חשיבותה של הכנסת האורחים במדבר. קולות קליית הקפה על המדורה, כתישתו, ריח הקפה והמדורה מעניקים לביקור חוויה יוצאת דופן.

הילדים ישתתפו בסדנא להכנת פיתות על הסאג', ילושו וירדדו בצק ויטעמו פיתות טעימות, מעשה ידיהם, המתובלות בצמחי תבלין מסורתיים.
זמן ההדרכה כשעתיים. עלות: 30 ש"ח למשתתף.

ילדי כיתות א-ד
בהמשך לסיור במוזאון ואירוח באוהל הבדואי ישמעו הילדים על מעגל החיים הבדואי וישתתפו בסדנא חווייתית הממחישה טקס חתונה בדואי מסורתי. הילדים מחופשים בתלבושות בדואיות; ברקע מתנגנת מוסיקה בדואית שמחה וקצב אחיד של תיפוף על דרבוקות מרקיד את אורחי האוהל. הילדים ילמדו על הדרך בה נהוג להציע נישואין בתרבות הבדואית ועל מנהג השתתפות בשמחתם של זוג נישא ובני משפחותיהם. חגיגה של צבעים קולות ריקוד ותנועה.
זמן ההדרכה כשעתיים. עלות: 30 ש"ח למשתתף.

ילדי כיתות ה-ו
החיים במדבר יצרו צורות אומנות ייחודיות לבדואים. שימוש בחומרים זמינים הנמצאים בסביבה, יצירת חפצים שימושיים ופשוטים, מסורת מלאכת היד ומיומנויות שעברו מדור לדור. במהלך הסיור במוזאון יגלו התלמידים את החפצים המאפיינים את התרבות הבדואית, השטיחים הארוגים מצמר הצאן, צורות וצבעי הרקמה על בגדי הנשים ומשמעותם, תכשיטי חרוזי זכוכית ותבלין הציפורן הריחני המשמשים הן כקישוט והן לבישום. לאחר האירוח באוהל יתנסו הילדים בהכנת תכשיטים הדומים לאלו שראו במוזאון, ברקמה או בטוויה בפלח ובהכנת קישוטים עם חוטי צמר.
זמן ההדרכה כשעתיים. עלות: 30 ש"ח למשתתף.

ילדי כיתות ז-ח
הבדואים ידועים כגששים מוכשרים. החיים במדבר, היציאה למרעה, איתור טלה אובד וחיפוש אחר מקורות מים לימדו את הבדואי להכיר את השטח הכרות עמוקה. כל שינוי בתוואי הדרך מעורר את תשומת ליבו של הגשש, והרמזים שהוא מוצא מגלים לו על שהתרחש בשטח. לאחר סיור במוזאון ואירוח באוהל בו ישמעו התלמידים על החיים במדבר, יצאו עם המדריך לראות את הדברים בשטח. בסדנת הגששות ילמדו הילדים לחפש ולקרוא את הרמזים שמשאירים העקבות.
זמן ההדרכה כשעתיים. עלות: 35 ש"ח למשתתף.

ילדי כיתות ט-י"ב
תלמידי השכבות הבוגרות הם אזרחי המחר. אנו מציעים סיור משולב במוזאון וב״רקמת המדבר״ שבלקיה. ״רקמת המדבר״ הוא מיזם של עמותה לקידום מעמד האישה בלקיה. פרויקט של נשים שיזמו והקימו עסק חברתי וחינוכי המבוסס על מלאכה מסורתית של עבודות רקמה הנמכרות במרכז המבקרים. הנשים הרוקמות שותפות לעשייה החינוכית והחברתית במרכז. בסיור במוזאון ילמדו המבקרים/ות על התרבות הבדואית המסורתית והיציאה ללקיה תדגים ערכים של לקיחת אחריות, יוזמה ועשייה חברתית.
זמן ההדרכה כשעתיים. עלות: 50 ש"ח למשתתף.

מוזמנים ומוזמנות לבחור לכם.ן סדנה חווייתית למשפחה או לקבוצה.

מבחר סדנאות לקבוצות של תלמידים, משפחות וצוותי עבודה. אפשר להתאים את הסדנה לצרכים משתנים של כל קבוצה.

(מחירי הסדנאות אינם כוללים כניסה למוזאון).

קפה ג'ו

סדנת קפה שנערכת באוהל אברהם – אוהל בדואי מסורתי. במהלך הסדנה המשתתפים מתנסים בשלבי הכנת הקפה, טחינתו לפי הקצב המסורתי, ואריזתו בשקית ייעודית. הסדנה כוללת הכרות עם טקס הכנת הקפה ומערכת הכללים הייחודית לו בתרבות הבדואית, וכלי ההכנה: "מחמסה", "מבראג'", "ג'ורון", "בקרש", קנקני המזיגה ה"טבאח" וה"סבאב", וכוסיות ה"פינג'אן".  

עלות: 15 ש"ח למשתתף.

סדנת צמחי מרפא

למידה והתנסות בעולם צמחי המרפא וסגולותיהם. הכרות עם פרקטיקת הליקוט (בסביבת המוזאון), הכנת תכשירים שונים כמשחת "עזרה ראשונה", חליטות, תבלינים (זעתר) וסבונים.

עלות: 100 ש"ח למשתתף (מינמום ל-10 משתתפים.ות).

סדנת התנסות באריגה וברקמה

באמצעות מתקני נול/ריקמה ייעודיים שנבנו במוזאון למטרה זו. במתקני הריקמה נחשפים המשתתפים.ות לדגמי ריקמה בסיסיים השאולים מתוך אוסף השמלות הרקומות שבמוזאון.

עלות: 30 ש"ח למשתתף (מינמום ל-10 משתתפים.ות).

סדנת הכנת תכשיטים

מכין תכשיט לבחירה מחומרים מסורתיים. לדוגמה, שרשרת העשויה חרוזים וציפורן שהשראתם מתכשיטי הנשים שבאוסף המוזאון.

עלות: 30 ש"ח למשתתף.

סדנת גששות ביער להב

המבקרים.ות ישמעו על חיי המדבר ויצאו עם מדריך בדואי וגשש מקצועי לגלות ולקרוא את הרמזים שמשאירים העקבות בשטח.

עלות: 30 ש"ח למשתתף.

סדנת רוקחות בטבע לנערות 

התכנית מעצימה נערות צעירות תןך מימושו של מרחב נשי המאפשר התבוננות פנימית והקניית בטחון ומסוגלות אישית. הסדנה כמרחב של הכרות ולמידה עם צמחים וחומרים מהטבע תוך נגיעה בנושאים של דימוי גוף ורפואה טבעית.

יש לברר את עלות הסדנה ולהתאימה לצורך הנדרש עם צוות החינוך של המוזאון.

חומוס ג'ו 

תכנית יזמות עסקית-חברתית לנוער בדואי ויהודי בה מתחדד שיח משותף על אסטרטגיות שיווק מחד ועל תיאוריות והכנת המטעם המסורתי והאהוב מאידך.  

יש לברר את עלות הסדנה ולהתאימה לצורך הנדרש עם צוות החינוך של המוזאון.